Практично кожна людина хоча б раз у житті стикається з болем у спині. Згідно зі статистикою, цей симптом займає друге місце серед причин звернення за медичною допомогою.
Причини болю в спині.Біль у спині може бути легким або сильним, постійним або періодичним. Він може локалізуватися в різних областях хребта і поширюватися на плечі, шию, груди або кінцівки.
Біль є лише симптомом деяких захворювань. Хоча характер болю часто варіюється від легкого до сильного, на основі суб’єктивних відчуттів не можна поставити правильний діагноз, тому необхідна діагностика.
Біль у спині може бути викликаний:- Травми м'язів, зв'язок і/або сухожиль;
- Асиметричний розвиток м'язів спини;
- травми хребта або суглобів;
- викривлення хребта (сколіоз, кіфоз, лордоз);
- протрузії, грижі міжхребцевих дисків та інші захворювання хребта;
- Захворювання суглобів, в тому числі остеопороз та інші захворювання;
- Запальні та інфекційні захворювання;
- ішіас;
- Вісцеральні та інші захворювання.
Біль у спині може бути нестерпним, якщо м’які тканини пошкоджені або знаходяться в запальному процесі. При цьому він не збільшується при русі або зміні положення тіла. Якщо біль посилюється при рухах, це може свідчити про розвиток захворювання хребта.
Сильний біль виникає при травмі хребта і суглобів, протрузії або килі міжхребцевого диска. Ці стани також можуть супроводжуватися зниженням рухливості хребта, онімінням кінцівок та іншими неврологічними симптомами.
Сильний біль у спині, найчастіше в попереку, також може бути пов’язаний із радикулітом. Він супроводжується запальним процесом, спазмами і болем у м'язах. При лікуванні необхідно враховувати, що радикуліт - це лише синдром, який розвивається на тлі інших захворювань хребта.
Особливості діагностики болю в спині.При появі болю в спині важливо звернутися до фахівця. Фізичний терапевт проведе огляд, пальпацію, вислухає скарги, проаналізує історію хвороби. Часто такої діагностики достатньо для уточнення діагнозу.
Якщо даних недостатньо, фізичний терапевт може направити на інші інструментальні дослідження, особливо МРТ, КТ, функціональну рентгенографію та ін. Вид необхідного дослідження визначає реабілітолог самостійно. Небажано проводити інструментальне дослідження без попередньої консультації, оскільки за певних обставин вони можуть бути неінформативними.
Лікування захворювань хребта та болей в спині та суглобах хребта.Лікування болей в спині ми розпочинаємо з визначення першопричини болю. У Реабілітологісті зазвичай використовуємо вправи, які допоможуть зняти гострий біль та запальний процес, що в свою чергу призведе до зменшення інтенсивності болю. Далі наше завдання заключається в тому, щоб прибрати першопричину цього запального процесу, для цього ми застосовуємо кінезіотерапію і вправи на спеціальних декомпресійний тренажерах по спеціально індивідуально написаній програмі для кожної людини
Лікування захворювань спини, як правило, комплексне. Застосування різних методів дозволяє вплинути на всі ланки патологічного процесу та забезпечити найкращий результат. Завдяки комплексному підходу вдається прискорити процес лікування, запобігти прогресуванню захворювання та розвитку частих загострень. В комплексі ми застосовуємо глибокий реабілітаційний масаж, перкусійний масаж, кінезіотейпування, а також міофасціальний реліз.
Профілактика болю в спині.Думати про здоров'я спини, як правило, починають, коли вона вже болить. Якщо така проблема виникла хоч раз, необхідно проводити не тільки лікування, але й профілактику майбутніх загострень або подальшого розвитку захворювання.
Програму профілактики фізичний терапевт також формує індивідуально. Найчастіше вона передбачає не тільки проходження курсу терапії в клініці, але й регулярні заняття лікувальною гімнастикою в домашніх умовах.