За статистикою приблизно 80% дітей шкільного віку мають порушення поставити, зокрема сколіоз. Він може формуватись на різних етапах розвитку дитини, але найчастіше зустрічається у період з 6 до 16 років, тобто на етапи найбільш інтенстивного розвитку дитячого організму.
Все ж таки, що таке сколіоз?Сколіоз - це захворювання опорно-рухвого апарату людини, що характеризується викревленням хребта. Особливістю сколіозу є те, що хребці розвертаються навколо своєї, тобто відбувається торсія хребця. Це дуже важливий фактор, оскільки багато хто плутає сколіоз і сколіотичну поставу.
Які ж все таки причини розвитку сколіозу?За класифікацією сколіоз є вроджений та набутий. Його розподіляють на 4 стадії розвитку, та ділять види ( С - подібний, S - подібний, Z - подібний).
Вроджений сколіоз свідчить про аномаліх розвитку хребта, сполучної тканни, порушення розвитку кісток. Набутий сколіоз може мати низку причин, що можуть призводити до виникнення і подальшого розвитку. Можемо виділити основні з них:
- Асиметричний розвиток мʼязів в процесі росту.
- Не правильне сидіття за партою чи столом.
- Високі односторонні навантаження під час занять спорту.
- Малорухомий спосіб життя.
- Перенесені травми кісток, та операції.
Ці причини можуть розвивати в дитині таке захворювання як сколіоз. Внаслідок цих причин мʼязи спини працють не збалансовано, що призводить до подальшого погіршення. Саме тривала дія цих факторів провокує розвиток сколіозу, тому варто, регулярно і вчасно звертатися на консультацію до ортопеда-травматолога, фізичного терапевта.
Які симптоми сколіозу?Перш за все - це візуальні ознаки деформації хребта:
- у дитини одне плече вище за інше, відзначається асиметричне розташування лопаток, під час нахилу тулуба вперед проявляється дуга викривлення;
- голова може займати вимушене положення;
- викривлення хребта (візуалізується за остистими відростками хребців);
- асиметрія трикутників талії;
- порушення конфігурації грудної клітки;
- асиметрія рівня гребенів клубової кістки;
- формування реберного горба;
- асиметрія шкірних складок (на ногах, сідницях).
Також це може бути обмеження рухливості в хребті, болі в спині, порушення ходи, порушення роботи внутрішніх органів ( лише за 3-4 стадії).
Варто сказати, що дуже важливою є рання діагностика порушення постави у дитини та її своєчасна корекція, а також профілактика розвитку даного захворювання. Тому в разі виявлення у дитини перелічених вище ознак, слід якомога швидше звернутися по консультацію до фахівця для запобігання подальшому прогресуванню захворювання.
Як лікувати сколіоз?Лікування сколіозу вимагає комплексного підходу. Перш за все необхідно встановити і підтвердити сколіоз ( це можливо лише за наявності актуальних рентген знімків, чи МРТ). Зʼясувати причину виникнення розвитку сколіозу і локалізувати її. Далі необхідно зрозуміти на якій стадії знаходиться розвиток сколіозу, і лише після цього можливо призначати тільки індивідуально розроблений комплекс реабілітаційного допомоги.